INFORMÁCIE PRE PACIENTOV
In Vivo diagnostika
Princíp vyšetrenia
Pri in vivo vyšetrení sa do tela aplikuje vhodná chemická látka s naviazaným rádionuklidom tzv. rádiofarmakum (RAF). Táto látka vstúpi do metabolizmu a distribuuje sa v organizme podľa farmakokinetiky daného rádiofarmaka. Nukleárna medicína používa rôzne druhy rádiofarmák s afinitou napr. k obličkám, kostiam, pľúcam, štítnej žľaze, srdcu, pečeni, niektorým zápalovým alebo nádorovým tkanivám, pre ktoré je daná látka indikátorom. Miera lokálnej akumulácie závisí na intenzite miestnych metabolických a funkčných dejov v orgánoch a tkanivách a prípadné poruchy je možné lokalizovať a kvantifikovať (analyzujú sa krivky, pomery akumulácie, veľkosť…). Takto sa neinvazívnym spôsobom študujú fyziologické, biochemické a patologické procesy v tele. RAF aplikované do tela emituje žiarenie gama, ktoré sa v tele absorbuje len čiastočne. Toto prenikavé gama žiarenie prechádza tkanivom von z organizmu, tu sa registruje prístrojmi so scintilačným detektorom umiestneným blízko tela, čo umožní získať planárny alebo priestorový obraz (SPECT – Single Photon Emission Computer Tomography /jednofotónová emisná počítačová tomografia/ – gamakamerou).
Scitigrafické vyšetrenia sú jedným z druhov zobrazovacích metód využívaných v lekárskej diagnostike, ktoré podľa charakteru priebehu delíme na statické a dynamické. Statické (lokalizačné) sa realizujú s časovým odstupom (minúty, hodiny, dni) po aplikácii RAF, pričom sa sníma zvolená oblasť záujmu určitý čas (slúžia predovšetkým na zobrazenie tvaru, veľkosti, uloženia, ale aj funkcie vyšetrovaného orgánu a detekciu ložiskových procesov, t.j. anomálií tvaru, veľkosti a lokalizácie, tiež detekciu pozápalových reziduálnych zmien a expanzívnych ložísk), kým dynamické sa zahajujú okamžite po aplikácii RAF (získava sa séria gamagrafických obrazov v určitých časových úsekoch, zaznamenáva sa časový priebeh RAF cez určitý orgán alebo oblasť tela). Dynamické metódy sa využívajú hlavne na hodnotenie funkcie vyšetrovaného orgánu.
RAF sa aplikuje najčastejšie intravenózne, iné spôsoby aplikácie sú inhalačne, intradermálne, perorálne, intratekálne. RAF sa z tela odbúrava hlavne obličkami a močom.
Samostatnou oblasťou nukleárnej medicíny je terapia niektorých malígnych a benígnych ochorení, kde sa rádioaktívna látka – beta žiarič, resp. zmiešaný beta/gama žiarič – aplikuje vo forme roztoku do blízkosti buniek, ktoré majú byť ožiarené. Pretože beta žiarenie má v tkanive dosah len niekoľko milimetrov, prakticky celá energia sa absorbuje v cieľovom ložisku. Terapia metódami nukleárnej medicíny sa využíva na liečbu diferencovaných karcinómov štítnej žľazy, tyreotoxikóz, na paliatívnu liečbu kostných metastáz, radiačnú synoviortézu, terapiu folikulárneho lymfómu značkovanými monoklonálnymi protilátkami.
Druhy vyšetrení
Perfúzna scintigrafia myokardu záťažová a pokojová metódou gated SPECT – po intravenóznom podaní rádiofarmaka dochádza k jeho vychytávaniu bunkami myokardu. Vychytávanie je v čase aplikácie priamo úmerné perfúzii v danej oblasti myokardu. K hromadeniu rádiofarmaka nedochádza v nekrotických, alebo jazvovitých oblastiach myokardu. V ischemických oblastiach je akumulácia znížená. Vyšetrenie prebieha dvojfázovo, najprv sa realizuje záťažová a následne pokojová fáza. Ich porovnaním sa vyhodnocuje prítomnosť reverzibilných alebo fixovaných defektov akumulácie rádiofarmaka. Tieto svedčia ichemickým, alebo nekrotickým ložiskám v myokarde, prípadne poinfarktovým jazvým.
Perfúzna scintigrafia pľúc ( + SPECT) – ide o zobrazenie distribúcie pľúcnej kapilárnej perfúzie a detekciu porúch prietoku krvi pľúcnym riečiskom. RAF sa zachytí v dobre perfundovaných oblastiach a naopak do slabo perfundovaných oblastí sa nedostane.
Ventilačná scintigrafia pľúc – Ide o zobrazenie distribúcie pľúcnej alveolárnej ventilácie a detekciu porúch pľúcnej ventilácie. Rádiofarmakum sa aplikuje inhalačne vo forme aerosolu pomocou masky. Vyšetrenie dopĺňa perfúznu scintigrafiu pľúc a zvyšuje špecificitu vyšetrenia.
Dynamická scitigrafia obličiek – metóda umožňuje funkčno-morgologické vyšetrenie obličiek. Na základe podaného RAF sa sleduje perfúzia, filtrácia a exkrécia do dutého systému, hodnotia sa odtokové parametre, separovaná funkcia obličiek (podiel ľavej a pravej obličky na celkovej funkcii) a celková glomerulárna filtrácia.
Statická scintigrafia obličiek ( + SPECT) – RAF sa akumuluje a na určitú dobu fixuje v bunkách proximálnych tubulov obličiek v závislosti od ich funkčného stavu, čo umožňuje zobrazenie stavu funkčného parenchýmu obličiek, posúdenie lokalizácie, tvaru a veľkosti obličiek, výpočet separovanej funkcie a detekciu ložiskových lézií.
Dynamická scintigrafia obličiek s furosemidovým testom – vnútrožilovou aplikáciou furosemidu počas dynamickej scintigrafie obličiek sa sleduje odozva obličiek na jeho podanie. Pri neobštrukčnej hydronefróze dôjde po podaní furosemidu (diuretika) k odtoku retinovaného moču a k poklesu renografickej krivky.
Celotelová scintigrafia skeletu, trojfázová scintigrafia časti skeletu, SPECT časti skeletu – zobrazuje sa distribúcia osteotrópneho RAF v skelete, ktoré sa akumuluje vo zvýšenej miere v miestach s vysokou metabolickou aktivitou.. Vyšetrenie má vysokú citlivosť, ale nízku špecificitu.
Perfúzna scintigrafia mäkkých tkanív – Vyšetrenie slúži na detekciu ložiskových procesov v mäkkých tkanivách (svalstvo, kĺby) a na určenie ich metabolickej aktivity. Rádioaktívny pertechnenát (99mTc O4- ) sa vo zvýšenej miere akumuluje v miestach so zvýšenou hyperémiou a so zvýšenou metabolickou aktivitou.
Scintigrafia štítnej žľazy – podaný pertechnát (99mTc O4- ) sa akumuluje v štítnej žľaze (ŠŽ). Scintigrafia ŠŽ poskytuje funkčno-morfologické zobrazenie tkaniva ŠŽ, posudzuje sa jej veľkosť, tvar a lokalizácia; umožňuje detekciu ložísk so zníženou akumuláciou (studené uzly – cysty, nádory…), resp. ložísk so zvýšenou akumuláciou RAF (teplé uzly –hyperfunkčné tkanivo).
Scintigrafia prištítnych teliesok – RAF, ktoré sa akumuluje v prištítnych telieskach sa zároveň akumuluje v štítnej žľaze. Preto sa využíva subtrakčná alebo dvojfázová scintigrafia. Pri subtrakčnej metóde sa najprv aplikuje 99mTc-Myoview, po 20 min. sa sníma štítna žľaza spolu s prištítnymi telieskami, potom sa aplikuje pertechnát a po 15 min. sa sníma štítna žľaza; subtrakciou snímkov získame obraz prištítnych teliesok (ak sú zväčšené); dvojfázová scintigrafia využíva poznatok, že 99mTc-Myoview sa rýchlejšie vyplavuje z tkaniva štítnej žľazy ako z hyperplastického tkaniva alebo adenómu prištítnych teliesok. Akvizičné snímky získavame v 20.-30. min. a potom o cca 2 h po aplikácii RAF.
Scintigrafia endokrinných a neuroendokrinných nádorov a nádorov vychádzajúcich z neurálnej trubice – Rádiofarmakum 123I-MIBG (analóg noradrenalínu) sa akumuluje v katecholamínových sekrečných granulách neuroendokrinných tkanív. Všetrenie je indikované pri podozrení na hyperplaziu drene nadobličiek, feochromocytóm/paraganglióm, malígny feochromocytóm, neuroblastóm, medul. karcinóm štítnej žľazy a iné. Na zobrazenie GEP tumorov so zvýšeniou hustotou somatostatimových receptorov sa používa 99mTc – Tektrotyd.
Cholescintigrafia – vyšetrenie umožňuje hodnotiť hepatobiliárny systém, priechodnosť žlčových ciest a funkciu žlčníka; poskytuje informácie o veľkosti, tvare a uložení pečene, uložení a veľkosti žlčníka a o morfológii žlčových ciest.. Podané RAF sa vychytáva hepatocytmi a sleduje sa jeho vylúčenie do žlčových ciest a prechod cez ductus choledochus do duodena. Na stimuláciu vyprázdňovania žlčníka sa počas vyšetrenia podáva tuková strava (horká čokoláda, syr). V prípade potreby sa vykonáva statický snímok o 2-4 hodiny.
Statická scintigrafia pečene a sleziny ( + SPECT) – Podané RAF sa vychytáva Kupfferovými bunkami v pečeni (retikuloendotelový systém – RES). Bunky RES fagocytujú značené rádionuklidy. Vzhľadom k výskytu RES buniek aj v slezine získame obraz pečene spolu so slezinou. Pre posúdenie zmien veľkosti, tvaru a rozložení aktivity získavame 5 projekcií, čo umožní vyhodnotiť pomer aktivity pečeň/slezina, ich dĺžku, studené ložiská (hyperplastické uzly, fibrózne tkanivo), miesta so zvýšenou aktivitou….
Scintigrafia slinných žliaz – jedná sa o funkčné a morfologické vyšetrenie slinných žliaz založené na ich schopnosti vychytávať z krvného obehu 99mTc O4-. Vykonáva sa ako dynamická štúdia počas ktorej sa perorálne podáva citrónová šťava na stimuláciu vylučovania slín.
Rádioaktívny koloid sa po intradermálnej aplikácii do medziprstného priestoru dolnej alebo hornej končatiny transportuje lymfatickými cievami do spádových lymfatických uzlín, čo umožňuje zobrazenie lymfatického systému v príslušnej spádovej oblasti (retroperitoneálnej, axilárnej, krčnej, parasternálnej alebo iliopelvickej). Snímame statické snímky kľudové a pozáťažové (žáťaž: najčastejšie chôdza).
Dôkaz sentinelovej uzliny – sentinelova lymfatická uzlina je prvá spádová uzlina, ktorá prijíma lymfatickú drenáž priamo z tumoru. Cieľom tejto metódy je určiť počet a lokalizáciu týchto uzlín. Následne sa vykoná oprácia a histologizácia. Ak sentinelova lymfatická uzlina neobsahuje metastatické bunky, ďalšie LU v povodí ich nemajú tiež. Vyšetrenia sa využíva hlavne pri malígnom melanóme a karcinóme prsníka. Využíva sa aj pri karcinóme krčka maternice. Sentinelova lymfatická uzlina sa preukazuje peroperačne pomocou špeciálnej sondy, preto na prevedenie tohto vyšetrenia je podmienkou vlastníctvo tejto sondy pri operácii.
Scintigrafické zobrazenie dopamínových transportérov v bazálnych gangliách (striate) mozgu sa vyhodnocuje pomocou 123I značeného ioflupanu : 123I-FP-CIT ( DaTSCAN ©). Pred vyšetrením blokujeme akumuláciu voľného 123I v štítnej žľaze podaním perchlorátu. Po i.v. aplikácii DaTSCAN© (obvykle 185 MBq) sa aplikovaná látka akumuluje v striate cca 3-4 hodiny. Nasleduje SPECT vyšetrenie mozgu trvajúce asi 45 minút. Pacient nehybne leží na chrbte . Hodnotenie scintigramu je vizuálne, kvantitatívne alebo semikvantitatívne za využitia ROI techník pre oblasť nucleus caudatus a putamen. Indikáciou je diferenciálna diagnostika porúch hybnosti s deficitom (Parkinsonova choroba, parkinsonické symdrómy) a bez deficitu dopamínových transportérov ( hlavne esenciálny tremor).
Príprava pacientov na vyšetrenie
Väčšina nukleárnomedicínskych vyšetrení nevyžaduje špeciálnu prípravu na vyšetrenie. V osobitných prípadoch, kedy je potrebná špeciálna príprava, pacienta informujeme o spôsobe prípravy pri objednaní (najčastejšie ide vyšetrenie, ktoré je potrebné vykonať nalačno, alebo po dobrom hydratovaní, po vynechaní určitej skupiny liekov, po použití laxatív….). Tieto osobité podmienky vyšetrenia sú uvedené pri jednotlivých metodikách vykonávaných na našom pracovisku.
Kontraindikácia vyšetrení
Kontraindikácie vyšetrenia sú absolútne a relatívne. Absolútnou kontraindikáciou je gravidita a relatívnou dojčenie dieťaťa.
Vyšetrenia tehotných žien je potrebné starostlivo zvážiť, nakoľko radiačná záťaž pre nenarodené dieťa predstavuje určité riziko. Vyšetrenie sa vykoná, len ak riziko nestanovenia správnej diagnózy pre tehotnú ženu je väčšie ako radiačná záťaž pre plod. V prípade, ak si pacientka nie je istá graviditou, je potrebné v spolupráci s odosielajúcim lekárom vyšetrenie preložiť na obdobie po nasledujúcej menštruácii, prípadne po pôrode.
Ak pacientka dojčí malé dieťa, je potrebné dojčenie po nukleárnomedicínskom vyšetrení prerušiť na 12-24 hodín. V prípade RAF s dlhším polčasom rozpadu bude pacientka o dĺžke prerušenia osobitne informovaná.